Въведение
Неръждаемата стомана е широко използвана в различни индустрии поради своята висока корозионна устойчивост и издръжливост. Тази устойчивост се дължи на тънък, прозрачен оксиден филм, наречен пасивиран слой, който се образува естествено върху повърхността на стоманата. Този слой играе ключова роля в защитата на материала от корозия и други вредни влияния.
Пасивиран слой
Корозионната устойчивост на неръждаемите стомани се дължи на „пасивен“, съдържащ хром комплексен оксиден филм, който се образува естествено върху повърхнините им. Неръждаемата стомана ще се самопасивира, когато чистата й повърхнина е изложена на околна среда, откъдето може да си осигури достатъчно кислород, за да формира богат на хромови оксиди пасивиран слой. Това се случва автоматично и мигновено при наличие на достатъчно кислород. Пасивираният слой обаче не се увеличава по дебелина във времето след първоначалното му формиране.
Условия за активност и корозия
Неръждаемата стомана не трябва да се разглежда като корозионно устойчива при всички работни условия. В зависимост от типа(състава) на стоманата ще има определени условия, при които „пасивното“ състояние е нарушено и е невъзможно да се възстанови. По такъв начин повърхнината става „активна“, в резултат на корозията. Върху неръждаемата стомана „активни“ условия могат да се случат в малки зони, лишени от кислород, например при: механични връзки, плътно прилягащи ъгли, при дефектни или лошо завършени заваръчни шевове. Резултатът може да бъде локализирани язвени и в пукнатини атаки.
Повърхнините на неръждаемите стомани имат уникална „самовъзстановяваща“ система за защита. Прозрачният пасивиран слой бързо се самовъзстановява, ако е повреден и ако има достатъчно кислород в околната среда. Повърхностни покрития или корозионни защитни системи нормално не са необходими на неръждаемите стомани.
Методи за пасивиране
Пасивирането на повърхнините на неръждаемите стомани винаги става по естествен начин, но понякога е необходимо да се подпомогне процесът с оксидиращи киселинни обработки. За разлика от ецването при пасивирането не се отделя метал от повърхнината по време на киселинното третиране. Качествен и плътен пасивиран слой се образува по време на обработката.
Третирането само с киселини не може да бъде ефективно за отстраняване на масла, греси и неорганични замърсявания, които могат да попречат на правилното формиране на пасивиран слой. Комбинацията от обезмасляване, почистване, ецване и пасивиране е необходима за пълна подготовка на обработените повърхнини от неръждаема стомана по тяхното работно предназначение. Ако изработените от неръждаема стомана части са замърсени с масла и греси, то те трябва да се почистят преди да се третират с киселини.
Заключение
Пасивирането на неръждаемата стомана е критичен процес, който гарантира нейната дълготрайност и устойчивост на корозия. Чрез разбирането и прилагането на правилните методи за пасивиране, можем да осигурим оптималната работа и живот на продуктите, изработени от този ценен материал. Независимо дали става въпрос за промишлени приложения или ежедневни предмети, пасивирането на неръждаемата стомана играе ключова роля в поддържането на нейните уникални свойства.
Контакти
- Адрес: Kюстендил(2500), ул. Георги С. Раковски 14
- Телефон: +359 78 526 626